Purple Patch Running : Water of Life: Marlow to Henley Half Marathon & 10K - Past Results

Water of Life: Marlow to Henley Half Marathon & 10K

Next Race: 24/10/2021 + 2 others

Bisham Abbey National Sports Centre, Bisham Village, Marlow Road, Bisham, MARLOW. SL7 1RR

Half Marathon Results


20/10/2019, 10:00
Position First Name Last Name Gender Club Time Action
1 Liam Busby Male Wycombe Phoenix AC 01:24:05 Claim
2 James Snowden Male 01:24:46 Claim
3 Charlie Pughe Male Thame Runners 01:26:59 Claim
4 Michael Dobson Male 01:28:38 Claim
5 Robin Barrett Male Vale of Aylesbury AC 01:28:56 Claim
6 Harry Pavlidis Male 01:31:46 Claim
7 Laurence Bunch Male 01:32:49 Claim
8 Duncan Male Thame Runners 01:33:17 Claim
9 William Jones Male 01:33:43 Claim
10 Sarah Green Female Thame Runners 01:34:01 Claim
11 Simon Felstead Male runnymede runners 01:34:04 Claim
12 Andrew Corti Male London Frontrunners 01:35:11 Claim
13 Boudewijn Brobbel Male 01:37:27 Claim
14 Heather Carson Female Hook Norton Harriers 01:37:37 Claim
14 Anthony Jacobson Male 01:37:37 Claim
16 Emma Pughe Female Thame Runners 01:37:48 Claim
17 Nicola Audhlam-Gardiner Female Hampstead Triathlon Club 01:38:22 Claim
18 Stuart Fitzsimon Male 01:38:30 Claim
19 Adam Stacey Male 01:39:44 Claim
20 David Akers Male Molly's Boys 01:40:03 Claim
21 Mark Emmett Male Thame Runners 01:40:07 Claim
22 Lorna West Female 01:40:32 Claim
23 Roland Burton Male Cookham Running Club 01:40:48 Claim
24 John Boddington Male 01:41:51 Claim
25 Ben White Male 01:41:55 Claim
26 Tony Crawte Male Elmbridge RRC 01:42:09 Claim
27 Billy Male 01:42:16 Claim
28 Rachel Parker Female vegan runners UK 01:42:41 Claim
29 Mark Lansbury Male 01:43:29 Claim
30 Jarek Dudek Male 01:43:38 Claim
31 Jonathan Male 01:43:43 Claim
32 George Dance Male 01:43:48 Claim
33 Tracey Hayes Female 01:43:51 Claim
34 Duncan Bulgin Male 01:44:02 Claim
35 Kevin Parrey Male Thame Runners 01:44:07 Claim
36 Stuart Bennett Male None 01:44:40 Claim
37 Tim Smee Male Alchester 01:45:07 Claim
38 Ana Walpole Female 01:45:10 Claim
39 Nick Costin Male Redway Runners 01:45:41 Claim
40 David Martin Male 01:45:45 Claim
41 Mark Jones Male Plymouth Harriers 01:45:52 Claim
42 Alex Bone Male 01:45:53 Claim
43 Adam Merriman Male 01:46:03 Claim
44 Matthew Hardwick Male 01:46:04 Claim
45 Michael Honan Male 01:46:16 Claim
46 Luke Rickett Male 01:46:28 Claim
47 Will Deytrikh Male 01:47:08 Claim
48 Ian Milburn Male 01:47:25 Claim
49 Judit Karagics Female 01:47:34 Claim
50 Mark Barker Male Thame Runners 01:47:39 Claim
51 Daniel Wells Male 01:48:09 Claim
52 Patrick Bevan Male 01:48:43 Claim
53 David Saul Male Chiltern Harriers 01:48:48 Claim
54 Lee Byrne Male 01:49:41 Claim
55 Paul Male Maidenhead AC 01:50:21 Claim
56 Nicholas Corlett Male Hazlemere runners 01:50:23 Claimed
57 Aneta Neumann Female Ealing Southall & Middlesex Athletics Club 01:50:53 Claim
57 KERWIN FERNANDES Male 01:50:53 Claim
59 Yani Cuthbert Female Evo Tri 01:50:54 Claim
60 Joseph Lynch Male Thame Runners 01:51:03 Claim
61 Darren Phillips Male 01:51:22 Claim
62 Mark Powell Male Chippenham Harriers 01:51:29 Claim
63 Luke Wallace Male 01:51:49 Claim
64 Reece Milsom Male 01:52:10 Claim
65 Neil Glenister Male Marlow Striders 01:52:14 Claim
65 Charmain Brenyah Female 01:52:14 Claim
67 Ben Evans Male 01:52:26 Claim
68 Imogen Frew Female 01:52:59 Claim
69 Simon Dent Male 01:53:02 Claim
69 Russ Gibson Male 01:53:02 Claim
71 Paul Ferguson Male 01:53:49 Claim
72 Jason Firestone Male Lonely Goat Running Club 01:54:01 Claim
73 Andrea Noble Female 01:54:04 Claim
74 Peter Dartnall Male 01:54:12 Claim
75 Hilary Hurrey Female 01:54:26 Claim
76 Sasha Yakobchuk Male Hilly Fields Park 01:54:54 Claim
77 Marianne Browne Female 01:55:02 Claim
78 Pippa Henderson Female 01:55:29 Claim
78 Stephanie Smith Female 01:55:29 Claimed
80 Berwyn Prichard-Jones Male Thame Runners 01:55:33 Claim
81 Joanne Lally Female Run Like a Girl 01:56:51 Claim
82 Guy Wigmore Male 01:56:53 Claim
83 Keith Lucas Male 01:57:17 Claim
84 CHRIS GODFREY Male 01:58:38 Claim
85 Edwin Towill Male Cookham Running Club 01:58:59 Claim
86 Lyndsey Boulter Female 01:59:54 Claim
87 Gareth Kirkwood Male 02:00:03 Claim
88 Steve Smith Male 02:00:23 Claim
89 Evie McCleary Female 02:00:33 Claim
90 Suzannah Stoddart Female 02:00:40 Claim
91 Peter Dickenson Male 02:00:45 Claim
92 Daryll Carter Male 02:01:18 Claim
93 Tom Bucke Male stragglers 02:01:20 Claim
94 Scott Lee Male 02:01:22 Claim
95 Charles Bacon Male 02:01:40 Claim
96 T Goldthorpe Female Elmbridge Road Runners 02:01:48 Claim
97 KAREN RUSSELL Female 02:02:25 Claim
98 Julie Relph Female 02:02:34 Claim
99 Sarah McQuarry Female Plymouth Harriers 02:02:38 Claim
100 Andy Butler Male Bearbrook RC 02:02:48 Claim
101 Efrat Shemesh Female 02:03:05 Claim
102 Sean Tancred Male 02:03:08 Claim
103 Lisa Fulton Female 02:03:35 Claim
104 Hilary Murgatroyd Female hungerford hares 02:03:40 Claim
105 Denis Melia Male 02:04:46 Claim
106 Jennifer Hagan Female 02:04:55 Claim
107 Jason Kellinger Male 02:05:53 Claim
108 Allen Davis Male 02:06:42 Claim
109 Kenton Walker Male woking athletics 02:07:00 Claim
110 Fleur Ridley Female 02:07:10 Claim
111 Jonathan Pegg Male 02:07:29 Claim
112 Julia Barker Female 02:07:33 Claim
113 Julie Godfrey Female 02:07:44 Claim
114 Dave Droomer Male bracknell forest runners 02:08:27 Claim
115 Ruth Brignall Female 02:08:35 Claim
116 Jenny Brignall Female Jenny Brignall 02:08:38 Claim
117 Matthew Bolding Male 02:08:39 Claim
118 Janet Conneely Female 02:08:51 Claim
119 LEONA FLAHERTY Female 02:09:29 Claim
120 Sharon Houchin Female 02:09:40 Claim
121 Emma Smith Female 02:10:11 Claim
122 Amy Clarke Female 02:10:38 Claimed
123 Razvan Draghici Male bracknell forest runners 02:10:43 Claimed
124 Sarah WOLSTENHOLME Female 02:12:14 Claim
125 Sally Black Female 02:12:15 Claim
125 Clare Taylor Female 02:12:15 Claim
127 Kjeld Taylor Male 02:12:16 Claim
128 Joe Schiavon Male 02:12:30 Claimed
129 Stefanie Female 02:12:54 Claim
130 Gaetane Levesques Female 02:14:41 Claim
131 Emma Franks Female 02:14:54 Claim
132 Jules Herriott Female Running Sisters 02:15:02 Claim
133 Debbie Rodger Female 02:15:03 Claim
134 Diana Stenning Female 02:15:04 Claim
135 Charlotte Tremlin Female 02:15:10 Claim
136 Jane Clark Female Purple Patch 02:15:55 Claim
137 Lizzy Knott Female 02:16:55 Claim
138 Gail Creed Female 02:17:34 Claim
139 Shirley Carroll Female 02:18:06 Claim
140 Iain Hancock Male Team Harry Lime 02:18:17 Claim
141 Jerome Cann Male 02:18:37 Claim
142 Catriona Williams Female 02:19:32 Claimed
143 Brian Walker Male Arbroath Footers 02:20:12 Claim
144 Yinghong Li Female 02:20:33 Claim
145 Georgia Alderton Female 02:22:51 Claim
146 Hannah Vose Female Burham Jogger 02:23:54 Claim
147 Susan Emmett Female 02:28:49 Claim
148 Laura Bergeron Female 02:29:55 Claim
149 Claire Melia Female 02:30:29 Claim
150 Michael Peel Male 02:30:30 Claim
150 Gemma Sisson Female 02:30:30 Claim
152 Alison ODornan Female 02:31:52 Claim
153 Claudia Scragg Female Thame Runners 02:36:39 Claim
154 Emily King-Oakley Female 02:37:10 Claim
155 Della Wolfe Female 02:38:21 Claim
156 AMANDA PEEL Female Lonely Goat R C 02:45:30 Claim
157 Alice Andrews Female 02:51:02 Claim
158 Nick Andrews Male 02:51:03 Claim
159 Dilwyn Jones Male Cove Joggers 03:02:58 Claim
160 Julie Wing Female Reading Roadrunners 03:03:07 Claim
161 Anna Peters Female 03:06:48 Claim
161 Kirsty Sargeant Female 03:06:48 Claim
163 Mark Kellinger Male 03:13:22 Claim