Frome Half Marathon, 10K, 5K & Family Fun Run

Next Race: 18/07/2021 + 3 others

10K Results


21/07/2019, 10:00
Position First Name Last Name Gender Club Time Action
1 Nathan Young Male 00:33:39 Claimed
2 Ricky Montacute Male Royal Engineers RC 00:34:34 --
3 James Donald Male Team Bath Athletics Club 00:34:47 --
4 Billy Hayton Male Pontypridd Roadents AC 00:35:41 --
5 Andrew Cannell Male 00:38:59 --
5 Matthew Thackwell Male 00:38:59 --
7 Matthew Dewey Male 00:39:00 --
8 Andrew Mapstone Male 00:39:34 --
9 Robin Wells Male 00:39:42 --
10 Jamie Hesford Male belle vue racers 00:40:00 --
11 Simon Phillips Male 00:41:13 --
12 Patryk Mazurek Male AZS AWF KATOWICE / Cross Country Skiing Instructor 00:41:45 --
13 Tom Baxter Male 00:41:48 --
14 George Knott Male Warminster RC 00:41:50 --
15 Gary Eagle Male Frome running club 00:41:53 Claimed
16 Joshua Dearman Male 00:42:09 --
17 Peter Larman Male Frome running club 00:42:20 --
18 Ashley Fussell Male 00:42:35 --
19 Mark Cortaville Male Corsham running club 00:42:56 --
20 Peter Green Male Somer AC 00:43:06 --
21 Matt Pegler Male Somer AC 00:43:07 --
22 Tim Killer Male 00:43:11 --
23 Lauren Burd Female Tiverton Harriers 00:43:20 --
24 Daniel Gray Male Southampton Triathlon Club 00:43:22 --
25 Peter Crowther Male Aberystwyth AC 00:43:44 --
26 HEATH FALCK Male Mendip Triathlon & Running Club 00:43:49 --
27 Matthew Evans Male 00:43:56 --
28 Kieran Sutton Male 00:44:38 --
29 Mark Carley Male 00:45:07 --
30 Jason Bennett Male 00:45:16 --
31 Connor Sullivan Male 00:45:22 --
32 Laura Chapman Female 00:45:29 --
32 Andy Merritt Male 00:45:29 --
34 Sam Griffiths Male 00:45:34 --
35 Simon Scarborough Male 00:45:37 --
36 Tony Morris Male St Austell Running club 00:45:45 --
37 Richard Harrison Male 00:45:57 --
40 George Flagg Male Somer AC 00:46:10 --
41 Ryan Welch Male Warminster RC 00:46:15 --
42 Jeremy Green Male 00:46:25 --
43 Kevin Daniels Male 00:46:37 --
44 Sally Somers Female 00:46:42 --
45 Kelly Godden Female 00:46:48 --
46 Chris Simm Male 00:47:02 --
46 Daniel Beale Male 00:47:02 --
48 Rafal Lozinski Male 00:47:08 --
49 Sam Webb Male 00:47:13 --
50 Gabriele Ziliute Female 00:47:29 --
52 Gareth Ford Male 00:47:44 --
53 Chris Osment Male 00:47:47 --
54 Frank Higgins Male 00:47:52 Claimed
55 Simon Weller Male 00:47:58 --
56 Greg Pennington Male Cheddar Running Club 00:48:20 --
58 Lois Phillips Female 00:48:27 --
59 Jonathan Downer Male Bristol Orienteering Club. 00:48:35 --
60 Gino Zabeo Male 00:48:58 Claimed
61 Jack Dunwell Male 00:49:04 --
62 Richard Aspray Male 00:49:09 --
63 Lucas Bourdiol Male 00:49:13 --
64 Anna Preddy Female 00:49:26 --
64 Michael May Male 00:49:26 --
64 David Dury Male 00:49:26 --
67 Will Barraclough Male 00:49:31 --
68 Harry Rawlings Male Somer AC 00:49:36 --
69 James Merriman Male 00:49:37 --
70 Lucy Young Female 00:49:46 --
71 Joan Shiles Female 00:49:51 --
72 Anna Evans Female 00:49:59 --
73 Claudia Titley Female 00:50:03 --
74 Laura Wilson Female Warminster RC 00:50:06 --
75 Matt King Male 00:50:17 --
76 Jack Wood-pearce Male 00:50:23 Claimed
77 Michael Adams Male Lonely Goat RC 00:50:28 --
78 Sam Pearce Male 00:50:29 Claimed
79 Tom Carley Male 00:50:30 --
81 Andy Vowell Male Lionheart Collective 00:50:46 --
82 Natalie Winstone Female Wells City Harriers 00:50:47 --
83 Simon East Male 00:50:51 --
84 Pete Berryman Male Frome running club 00:50:56 --
85 Teresa Lovern Female Somer AC 00:51:00 --
86 Matthew Bell Male 00:51:03 --
87 Andy Devine Male 00:51:04 --
89 Kev Manning Male 00:51:08 Claimed
90 Julian Keegan Male Frome running club 00:51:10 --
91 Simon Maughan Male 00:51:14 --
92 Mark Deacon Male 00:51:17 Claimed
93 Emma Hoare Female bitton road runners 00:51:18 --
94 Rosie Park Female Wells City Harriers 00:51:21 --
95 Mark Kirkham Male 00:51:54 --
97 Steven Mytton Male 00:52:05 --
98 Helen Boyce Female Avon Valley Runners 00:52:10 --
100 Eric Foster Male Dawlish coasters 00:52:12 --
101 Barbara Wilkinson Female Lliswerry Runners 00:52:14 --
103 Lena Wilkop Female 00:52:26 --
104 Barry Hilleard Male Somer AC 00:52:30 --
105 David Aspray Male 00:52:40 Claimed
106 Gary Birch Male 00:52:43 --
107 David Grey Male 00:52:45 --
108 Egidijus Pekorius Male 00:52:46 --
109 Peter Campbell Male Westbury Wheelers 00:52:50 --
110 James Wolff Male 00:53:01 --
110 George Boehm Male 00:53:01 --
113 Richard Turner Male Frome running club 00:53:08 --
113 Luke Crutchley Male 00:53:08 --
115 Glyn Samways Male RANS 00:53:30 --
116 Stephen McBride Male 00:53:38 --
117 Grant Price Male 00:53:40 Claimed
118 John Watson Male 00:53:41 --
119 Dave Godfrey Male 00:53:42 --
120 James Ashby Male 00:53:47 --
121 Sarah Smallbone Female Frome running club 00:53:48 Claimed
122 Denise Osborne Female 00:53:49 Claimed
122 Anthony Quant Male 00:53:49 --
122 Timothy Donovan Male 00:53:49 Claimed
125 Robin Klusek Male 00:53:53 --
126 Lewis Wasley Male 00:53:57 --
127 Glen Hart Male 00:53:59 --
128 Philip Clark Male 00:54:04 Claimed
129 Jim Hallybone Male 00:54:05 --
130 Paul Goode Male 00:54:06 --
131 Charlie Cox Male 00:54:07 --
133 Tiffany Stone Female 00:54:13 --
134 Mark Turner Male 00:54:18 --
135 Lewis Yerbury Male 00:54:28 --
136 David Alsford Male Winslow Warriors 00:54:30 --
137 Jason Cotterell Male 00:54:40 Claimed
138 Tim Edmonds Male 00:54:41 --
139 David Mills Male 00:54:45 --
140 Charley Isaacs Female 00:54:46 Claimed
140 Tony Isaacs Male 00:54:46 --
142 Holly Barton Female Affinity Wellbeing 00:54:49 Claimed
144 James Paradise Male 00:54:51 Claimed
146 Jade Crombie Female 00:54:57 --
148 Conrad Burrows Male 00:55:05 --
150 Peter Burgess Male Avon Valley Runners 00:55:20 Claimed
151 David Oliver Male Frome running club 00:55:21 --
152 Daniel Keech Male 00:55:22 --
153 Darren Golay Male 00:55:23 --
154 Paul Edwards Male 00:55:26 Claimed
155 Colin Gillespie Male 00:55:27 --
156 Phillip Camacho Male 00:55:46 --
157 Catherine Swindlehurst Female 00:55:48 --
158 Andy Lamb Male 00:55:53 --
159 Rosanna Pengelly Female 00:55:55 Claimed
159 David Pengelly Male 00:55:55 Claimed
159 Steph Pike Female 00:55:55 --
162 Sarah Dolphin Female 00:55:59 --
163 Neil George Male Jessica Hall 00:56:04 --
165 Richard Lake Male 00:56:10 --
166 Neil Corcoran Male 00:56:29 --
167 Emma Zabeo Female 00:56:38 --
168 Joanna McLea Female 00:56:48 --
168 Lisa Hartill Female Spa Striders Running Club 00:56:48 --
171 Christopher Jones Male 00:57:07 --
173 Tom Reynolds Male Lonely Goat RC 00:57:11 --
174 Chris Bishop Male 00:57:21 --
174 Jack Killah Male 00:57:21 --
176 Nick Higgins Male 00:57:25 --
177 Martin Connor Male 00:57:28 --
178 Christopher Lockett Male bitton road runners 00:57:29 --
179 Kate Farrell Female 00:57:33 --
180 Tim Stenhouse Male 00:57:35 --
181 Simon Dunk Male VCAC 00:57:38 --
182 Aidan Baker Male 00:57:39 --
183 Marc Prime Male 00:57:42 --
184 Louise Bell Female 00:57:49 --
185 Ben Hansell Male Frome Triathlon Club 00:57:50 --
189 Will Orr Male 00:58:11 --
189 Caroline Doyle Female 00:58:11 --
191 Tim Doyle Male 00:58:12 Claimed
192 Grahame Reed Male 00:58:20 --
193 Emma Aspray Female 00:58:23 Claimed
194 Tom Welch Male 00:58:26 --
195 Douglas McCrorie Male 00:58:29 --
196 Naomi Wood-Pearce Female 00:58:32 --
197 Andrew Smith Male 00:58:34 --
198 Hannah Cowler Female 00:58:39 --
199 Shaun Kempshall Male 00:58:40 --
199 Julie Vranch Female 00:58:40 --
201 Victoria Stather Female 00:58:46 --
202 Greg Schild Male 00:58:51 --
203 Chris Gray Male 00:58:53 --
204 Arron Howell Male 00:58:57 --
205 Armando Notarantonio Male 00:58:58 --
205 Chella Pollard Female 00:58:58 Claimed
207 Mark Pollard Male 00:59:05 --
209 Samuel Smith Male 00:59:09 Claimed
210 Richard Crook Male Vegetarian Cycling and Athletic Club 00:59:10 --
211 Ade Groves Male Frampton Cotterell Harriers 00:59:13 --
212 Amy Scane Female 00:59:14 --
214 Clare Scoot Female 00:59:16 Claimed
215 Paul Bessant Male 00:59:17 --
217 Rob Wood Male 00:59:20 --
218 Gemma Honeybun Female 00:59:24 Claimed
218 Nathan Ali Male 00:59:24 --
220 Matt Thompson Male 00:59:25 --
220 Al Stewart Male 00:59:25 --
220 Hellen Lush Female 00:59:25 --
223 Kerry Futcher Female Affinity Wellbeing 00:59:26 --
224 Gary Hodges Male 00:59:27 --
225 Glyn Plummer Male 00:59:30 --
227 Claire Roberts Female 00:59:34 --
228 Steen Jensen Male 00:59:38 --
229 Simon Connolly Male 00:59:47 --
230 Katie Sanders Female Frome Triathlon Club 00:59:49 --
230 David Galbreath Male Affinity Wellbeing 00:59:49 --
232 Ian Francis Male 00:59:51 --
233 Gemma Noyce Female Hot Chilli Trialthon Club 00:59:53 --
234 Greg Avis Male 00:59:58 --
235 Daniel Stenhouse Male 01:00:06 --
237 Dan Hawkins Male 01:00:12 --
238 Angelina Galvin Female Affinity Wellbeing 01:00:14 --
239 Alex Veale Male 01:00:15 --
240 Linda Derry Female Truro running club 01:00:21 --
240 Tracy Derry Female Watford Joggers 01:00:21 --
242 Neil Grist Male Frome running club 01:00:24 --
243 Jan Sefton Female Portbury runners 01:00:27 --
244 Phil Parsons Male 01:00:34 --
245 Kevin Withers Male 01:00:36 --
246 Steve Grist Male 01:00:38 --
247 Keith Jones Male Team Bath AC 01:00:40 --
248 Su Crutchley Female 01:00:41 --
250 James Borley Male 01:00:45 --
251 Claire Hatherell Female Yeovil Town RRC 01:00:47 --
251 Dawn Pincott Female 01:00:47 --
254 Jessy Jones-hutchings Female 01:00:53 Claimed
254 Ed Leeming Male 01:00:53 --
256 James Gorman Male James Gorman 01:00:54 --
256 Belinda Behan Female 01:00:54 --
259 Laura Haynes Female 01:01:01 --
260 Jacqui Pritchard Female Somer AC 01:01:02 --
261 Ellen Porteous Female 01:01:10 --
262 Kat Hurford Female Yeovil Town RRC 01:01:11 Claimed
264 Lucy Chin Female 01:01:14 --
265 Francois Krige Male 01:01:15 Claimed
265 James Millbank Male Affinity Wellbeing 01:01:15 --
267 Daniel Musselwhite Male 01:01:17 --
268 Will Linnegar Male 01:01:25 --
269 Grace Bell Female 01:01:40 Claimed
270 Greg Jones Male 01:01:47 --
271 Elaine Roberts Female 01:01:53 --
272 Georgia Humphrey Female 01:01:55 --
273 Amy Bishop Female 01:01:56 --
274 Giles Verwey Male 01:02:00 --
275 Deborah Simmons Female 01:02:05 Claimed
275 Andrew Clark Male 01:02:05 --
277 Laura Homfray Female 01:02:06 Claimed
278 Paul Hutton Male 01:02:12 --
280 Ali Theobald Female CITY OF SALISBURY RUNNING & ATHLETICS CLUB 01:02:15 Claimed
281 Devon Anderson Female Somer AC 01:02:17 --
282 Jessica Lambert Female Affinity Wellbeing 01:02:22 --
283 Stuart Graham Male Avon Valley Runners 01:02:23 --
284 James Holbrook Male 01:02:24 --
285 Helen Whitesmith Female Southville Running Club 01:02:29 --
286 Eloise Hansell Female 01:02:30 --
287 Helen Blackburn Female bitton road runners 01:02:31 --
289 Helen Bakunowicz Female Frome running club 01:02:34 --
290 Rob Maxfield Male 01:02:42 --
291 Nick Brooks Male 01:02:43 --
292 Edward Butler Male Frome running club 01:02:50 --
293 Matthew Rush Male 01:02:53 --
293 Lauren Earl Female 01:02:53 --
296 Sarah Manning Female 01:02:56 --
297 Helen Amesbury Female 01:02:58 --
299 Andrew Barrell Male 01:02:59 --
300 Rachel O'Keefe Female Women running Penarth 01:03:00 --
303 Jim Coles Male 01:03:19 --
304 Waiman Andrews Female 01:03:24 --
306 Sarah Cotterill Female 01:03:33 --
307 Amanda Carver Female 01:03:34 --
310 Hannah Henderson Female 01:03:42 --
311 Martin Sadd Male 01:03:48 --
312 Alice Biggar Female 01:04:02 Claimed
312 Chris Poeton Male Somer AC 01:04:02 --
315 Nicola Thomas Female 01:04:19 --
316 Harriet Flower Female 01:04:20 --
317 Andrea D'arce Male 01:04:22 Claimed
319 Catherine Rynne Female 01:04:39 --
320 Helen Balmforth Female 01:04:46 --
321 BRIDGET BRADFORD Female 01:04:47 --
322 Michael Rogers Male 01:04:50 --
323 Colin McCord Male 01:04:56 --
325 Kirsty Cary Female 01:05:11 --
326 Alison Higgins Female 01:05:12 Claimed
327 Alana Scott Female 01:05:21 --
328 Victoria Eden Female 01:05:27 --
329 Felicity Millward Female 01:05:28 --
330 Gemma Lindow Female 01:05:29 --
331 Duncan Chubb Male 01:05:31 --
332 Rosemary Hubbard Female ALMOST ATHELETES 01:05:34 --
332 Anna Hubbard Female reading joggers 01:05:34 --
334 Danielle Maundrell Female 01:05:36 --
334 Lili Ratcliffe Female 01:05:36 --
336 PHILIP ASHWORTH Male 01:05:37 --
337 Gareth Newport Male 01:05:49 --
338 Nigel Newell Male 01:05:50 Claimed
338 Jeanette Newell Female 01:05:50 --
341 Kevin Samuel Male Lonely Goat RC 01:06:12 --
342 Marichu Cooper Female Slinn Allstars 01:06:16 --
343 Simon Hurd Male 01:06:17 Claimed
344 Anna Bradshaw Female Avon Valley Runners 01:06:20 --
345 Simon Knibbs Male 01:06:21 --
347 Andy Taffs Male 01:06:22 --
348 Amy Lawrence Female 01:06:31 --
349 Nigel Harris Male 01:06:32 --
350 Joseph Chater Male 01:06:37 --
351 Michele Shield Female Wimborne AC 01:06:38 Claimed
353 Louise Howitt Female 01:06:40 Claimed
355 Charlotte Rushmere Female 01:06:44 --
356 Becci Ridout Female 01:06:53 --
357 Serena Joyce Female 01:06:58 --
357 Mark Edwards Female Avon Valley Runners 01:06:58 --
359 Adam Boyden Male 01:07:02 --
361 Jason Eacott Male 01:07:05 --
362 Ann Taylor Female 01:07:07 --
363 Christophe GIRAUD Male Christophe GIRAUD 01:07:11 --
364 Alison Carey Female 01:07:18 --
365 Sheila Sowerby Female 01:07:22 --
365 Mark Sowerby Male 01:07:22 --
367 Jenny Hunter Female 01:07:23 --
368 Jack Christopher Male 01:07:29 --
369 Laura Davis Female 01:07:40 --
371 Elaine Sage Female Somer AC 01:07:52 --
373 Rebecca Marshall Female 01:08:07 --
374 Carole Pugh Female 01:08:12 --
375 Sally Thurbin Female 01:08:14 --
376 Judy Sheppard Female Slinn Allstars 01:08:15 --
377 Gez Noyce Male 01:08:24 --
378 Terri Dampier Female 01:08:25 --
379 Tracey May Female Lonely Goat R C 01:08:35 --
380 Arlene Hernandez Female Affinity Wellbeing 01:08:44 --
382 Roger James Male 01:08:49 --
383 Jan Lake Female 01:08:50 --
384 Rosalyn Castle Female Uka LiRF 01:08:53 Claimed
386 Helen McCulloch Female Frome Triathlon Club 01:09:01 --
387 Dawn Morris Female 01:09:07 --
388 Fern Andrews Female 01:09:14 --
389 Kevin Andrews Male 01:09:15 Claimed
390 Sue Pople Female Street Striders 01:09:21 --
391 Hannah Hood Female 01:09:23 --
392 Bluebelle Wood Female 01:09:43 --
393 George Tyrrell Male 01:09:45 --
393 Tilly Salvidge Female 01:09:45 --
395 Emma Jackson Female 01:09:48 --
395 Laura Brewster Female 01:09:48 --
397 Dan Grau Male 01:09:51 --
398 Hannah Clark Female 01:09:59 Claimed
399 Thomas Bateman Male 01:10:00 --
400 Sophie Pearce Female 01:10:06 --
401 Lisa Rossiter Female 01:10:16 --
403 Simon Hobbs Male 01:10:48 --
405 Claire Donovan Female 01:10:49 --
406 Julianne Webster Female 01:10:57 Claimed
406 Janice Sledge Female 01:10:57 --
408 Rebekah Ball Female 01:10:59 --
409 Anna-Marie Wilkey Female 01:11:02 --
411 Elaine Koller Female 01:11:45 --
412 Sarah Keelty Female 01:11:56 --
413 Carol Stevens Female 01:12:01 Claimed
416 Charlotte Black Tewkesbury Allrunners 01:12:15 --
416 Jess Ball Female 01:12:15 --
419 Kirsty Butler Female 01:12:18 --
421 Chris Stevens Male 01:12:29 --
422 Chris Bell Female Staple Hill Runners 01:12:33 --
424 Jane Sabugueiro Female 01:12:35 --
425 Alan Townsend Male 01:12:41 --
426 Cheryl Noyce Female Tathia Di Maria 01:12:46 --
426 Sarah Aldridge Female 01:12:46 --
428 RIA RODGERS Female 01:12:49 --
429 Rich Rodgers Male 01:12:51 Claimed
430 Jayne Cumner Female 01:13:04 --
431 Kieron Chapman Male Minster Milers 01:13:09 --
434 Alex Caffrey Female 01:13:22 --
434 Jasmin Silk-Reeves Female 01:13:22 --
436 Alicia Dowling Female 01:13:26 --
437 Garth Jones Male 01:13:31 --
439 Alice McLeod Female 01:13:42 --
441 Justine Goddard Female 01:13:54 --
442 Hannah Hobbs Female 01:14:03 --
444 Kerry Fisher Female Stanbridge Fliers 01:14:09 --
445 Isaac Penn Male 01:14:16 --
446 Dan Mistretta Male 01:14:20 Claimed
446 Hannah Penn Female 01:14:20 --
448 Joe Penn Male 01:14:21 --
448 Nick Poole Male 01:14:21 --
451 Nikki Willis Female 01:14:31 Claimed
451 Abbie Lowe Female 01:14:31 --
454 Rob Lowe Male 01:14:44 --
455 Kelly Symons Female Michael Malcolmson 01:14:59 --
456 Robbie Howitt Male 01:15:01 --
457 Sarah Stone Female 01:15:02 --
458 Caroline Joynes-creed Female Running somewhere else 01:15:18 Claimed
459 Joanna Brown Female 01:15:22 --
460 Pete Harrower Male 01:15:32 --
461 Abi Lyons Female 01:15:43 --
461 Ian Phillips Male 01:15:43 --
464 Jo Brassington Female 01:16:12 --
465 Mathew Ball Male 01:16:32 --
466 Thamayanthi McAllister Female 01:16:42 --
468 Mark Dorrington Male 01:17:01 --
469 Sandra Kitteringham Female North Bristol Sole Sisters 01:17:04 --
470 Amy Walsh Female 01:17:06 --
471 Amanda Clarkson Female 01:17:07 --
472 Louise Coate Female 01:17:17 --
474 Diana Derrick Female 01:17:33 --
477 Michael Stanley Male Team Bath AC 01:18:32 --
478 Michelle Hyde Female Time Is Precious 01:18:48 --
480 Ben Willis Male 01:19:00 --
481 Lindsay Gilmour Female 01:19:16 --
483 Lee-anne Sperring Female 01:19:42 --
484 Jamie Hunter Male 01:22:16 --
486 Adam Eames Male 01:23:17 --
487 Christine Snook Female 01:23:19 --
487 Simon Millswell Male 01:23:19 --
489 Peter Lee Male Frome running club 01:23:20 --
489 Kathryn Riddick Female 01:23:20 Claimed
491 Lynne Benton Female taunton running club 01:24:13 Claimed
492 Emma Goodwin Female 01:24:41 --
493 Sue Pullen Female Slinn Allstars 01:25:23 --
494 Holly Millswell Female 01:25:40 --
495 Amanda Ware Female 01:26:07 --
496 Ruth Hobson Female 01:26:58 --
497 Georgina Kirby Female 01:27:00 --
498 Katie Mason Female Glenn Mason 01:27:01 --
498 Katie May Female 01:27:01 --
500 Gabrielle Robbins Female 01:27:02 --
501 Victoria Collins Female Lonely Goat RC 01:28:21 --
502 David Bullock Male 01:28:26 --
503 Tara Macgowran Female Lonely Goat RC 01:29:52 Claimed
504 Julia Rodrigues Female Slinn Allstars 01:36:00 --